ANKARA'DA GAY YAŞAM - EŞCİNSELLER İÇİN ANKARA REHBERİ

Dikkat: Bu web sitesinde yer alan yerlerin çoğunluğu işletmelerinin doğrudan onayı olmadan, duyumlar üzerine listelenmiştir ve koşulsuz olarak eşcinsel yada eşcinsel dostu olmak durumunda değillerdir. Ayrıca web sitesinde halen yer alan bilgilerde de bize ulaşmamış değişiklikler oluşmuş olabilir. Özellikle web sitesinin ziyaretçileri tarafından bildirilen yerlerin doğruluğu kesin değildir. Verilen bilgilerin ne kadar güncel olduğunu anlamak için varsa belirtilen tarihlere dikkat edilmesi önerilir. Bu uyarılara dikkat edilmemesi durumunda web sitesinde bulunan bilgileri kullanırken yaşayacağınız sorunlar için site sahibi ve yönetimi hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir. Mekanlar ile ilgili düzeltme yapmak isteyenler, yeni mekanlar bildirmek isteyenler yada bu sitede yer almak istemeyen mekan sahipleri bize form sayfamız yada Facebook sayfamız aracılığı ile ulaşabilirler.

 

Bu web sayfasını arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

CAFE & BAR VE KULÜPLER

 

Ankara'da Gay Barlar ve Kulüpler


Ankara'daki özellikle gay ve lezbiyenlere hitap eden bar ve kulüplerin geçmişi İstanbul'a göre oldukça yenidir. Bu süre içinde her sene değişlik bir kaç gay bar ve kulüp açılmış (Old School, Turuncu, Dimples, Godett gibi) fakat bunlar nedense pek uzun soluklu olmamışlardır.


Club Sixtiees (Tribal)  (12:00-04:00)
Adres: Tunalı Hilmi Caddesi, Seymenler Pasajı, No: 96-68, Kavaklıdere - Ankara.

Google haritası için tıklayınız.
Web: Facebook.com/sixtieesclubankara
Uzun bir süredir Ankara'da gay ve lezbiyenlere hitap eden tek bar & kulüp olan mekan bar, dancing ve değişik şovlar ve aktivitelere ev sahipliği yapmakta. Yaklaşık 2006-2007 yılında Tribal adıyla açılan mekan  2010 Eylül ayında yukarıdaki yeni adrese (eski Sixties bar)  taşınmıştır. Bu nedenle kulüp hala hem Sixties hem de Tribal olarak bilinmektedir. Zaman zaman lezbiyenler için özel geceler düzenlendiği bildirilmiştir.


Ankara'daki gay kulüpler ve Sixties bar ile ilgili oldukça geniş bir yorum bulunan bir blog için tıklayınız
 

Bu mekanla ilgili yorumlar:
"Mekan, gelenlerin kalitesi, müzikler, eğlence tarzı çok bozulmuş. Müşteri arayan travestilerin ve bunların meraklısı "erkek"lerin (!) mekanı olmuş. İşletme de bundan memnun görünüyor..." (07/10/2015)

Mekanla ilgili KAOS GL' dergininin internet sitesinde işletmecisi tarafından yayınlanan yorum:

http://kaosgl.org/sayfa.php?id=6632

"Sixtees şu anda Ankara’daki tek gey-lezbiyen konseptli gece kulübü. Bir sürecin en son halkası burası. Daha önce Road House, Blue Bar ve Tribal vardı. Tribal iyi iş yapıyordu aslında; ama Ankara’daki tek (gey) bar olunca insanlar sıkılıyorlar. 3 yıl her Cuma-Cumartesi aynı mekâna gitmekten sıkılıyorlar, değişiklik istiyorlar. İstanbul öyle değil, her hafta başka bir bara gidebiliyorsunuz. Tamamen kendi tasarrufumuzla buraya geçtik. Çarşamba, Cuma ve Cumartesi çalışıyoruz. Çarşamba akşam 9’da, Cuma ve Cumartesi ise akşam 10’da açıyoruz. Sabah 5’e kadar eğlence sürüyor. Çarşambaları Cumartesi kadar kalabalık olmuyor iş günü olduğundan dolayı; fakat daha samimi bir ortam oluyor. Burası önceden popüler bir barmış. Eski müşterilerinden gelip biraz şaşıranlar oluyor; ama söyledikleri şu: Gey ortamının eğlencesi daha güzel, çok daha rahat hissediyorsun ve geyler eğlenmeyi biliyor. O yüzden heteroseksüeller de geliyor; ama tabii ki gey ve lezbiyenlere saygılı olmak koşuluyla. Gelen tepkiler daha çok ücret üzerinden. İstanbul’daki barların aksine haftanın 3 günü açığız ve en yoğun günümüz Cumartesi. İçeride kimseye zorla içki aldırmıyoruz. Tunalı gibi bir yerde kira ücreti yüksek ve bunu çıkarmamız gerekiyor. Durumu olmayan kişilerin içeriye alınması mümkün, tabii bunu alışkanlık haline getirmemeleri koşuluyla."  (25 Mart 2011)
 

Mekanla ilgili Madi Sözlük'te yer alan bazı yorumlar için bakınız:

http://www.madisozluk.com/sixties

 

Savoy Bistro 12:00-24:00
Adres:  Meşrutiyet Mah. Konur Sokak  No: 8/8 Kızılay, Ankara
Web: Facebook.com/groups/379177472218788/  & Facebook.com/bistrosavoy

Savoy Bistro sadece gay'lere hizmet veren bir mekan değil; ancak bütün LGBT bireylere kapısını sonuna kadar açan ve eşcinsel-dostu bir mekan olduğunu açık bir şekilde duyuran bu işletmeyi diğer gay ağırlıklı mekanlar arasında listelemekte sakınca görmüyoruz. "Dans, müzik, yemek, bar, kutlama ve her türlü eğlence" şeklinde listeledikleri aktiviteleri müşterilerine sunan mekanın bir çalışanı tarafından web sitemize gönderiler mesajı şu şekilde:  "Ankara Konur'da camları LGBT renklerinden, gökkuşağından oluşan, yemeklerinin lezzetiyle , fiyatlarının öğrenciye pek uygun olan çok sevimli bar-cafemiz. Aile isletmesi sımsıcak bi yer, sıradanlıktan sıkıldıysanız denemenizi tavsiye ederim" (30 Eylül 2014)

 

Yorumlar:

"ankara kızılay konur sokak'ta kanguru yayınları'nın yerinde açılan yeni bir mekân. ilginç bir dijital tabelası var, haftanın her günü için ne yaptıklarına dair duyuru yayımlıyorlar. country müzik gibi bir şey hatırlıyorum mesela." (10/02/2014)  https://eksisozluk.com/bistro-savoy--4233223
 

Havira Cafe & Bistro 08:00-24:00
Adres:  Kavaklıdere Mh. Bestekar Sk No:6, Çankaya/Ankara‎ - Google Haritası
Web: Google Plus Foursquare.com . Zomato.com/

Bir mekan çalışanı tarafından şu şekilde bildirilmiştir: "Bütün gay, lezbiyen, biseksüel, heteroseksüel dostlarımızın rahatça ve güven içinde sohbet edecekleri ve eğlenebilecekleri bir mekan. Cafe, müzik, dans, yeme içme ve sohbet gibi aktiviteler sunmaktayız" (27 Mart 2015)

Dikkat: Bu mekan web sitemize internet üzerinden bildirilmiştir ve doğruluğu kesin değildir. Mekanla ilgili internet aramasında yukarda yer alan Google Plus sayfası dışında pek fazla bir bilgiye de rastlanmamıştır. Bu nedenle mekanla ilgili bu sayfada yer alan bilgilerden yararlanacakların bu durumu göz önüne alınmasını önermekteyiz. Mekanı ziyaret eden dostlarımızın ek yorumlarını beklemekteyiz.

 

T-Cafe  - (KAPANMIŞTIR)
Adres:  Fevzi Çakmak 1. Sokak  No: 19. Daire: 13, Kızılay, Ankara
Kısa ömürlü trans danışma derneğini (T-Der) tarafından 2014 yılından açılan mütevazı cefa dernekle birlikte kısa süre içinde tamamen kapanmıştır.


Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız

 

GÜNCEL ETKİNLİKLER


ÖNEMLİ DUYURU:
Şehir bazında etkinlikleri duyurduğumuz sayfalar Facebook tarafından yapılan sansür ve baskılar nedeni ile yayından kaldırılmıştır. Ayrıntıları okumak, Facebook'a yönelik bizim gibi ülkelerde yaşayan LGBT bireylere ve oluşumlara uyguladıkları çağ dışı baskılara bir an önce son vermesi çağrısı yaptığımız imza kampanyasına katılmak için buraya tıklayınız  (Not: İmza kampanyasının nedenini açıklayan Türkçe metin alt taraftadır)
 

GAY DOSTU MEKANLAR

 


Ankara'da Bulunan Gay Dostu MekanlarFilm Cafe  (09:00-23:00)
Dikkat: Bu mekan gay mekan değildir. Bir site ziyaretçisi tarafından gay dostu mekan olarak bildirilmiştir ancak bilginin doğruluğu işletme tarafından teyit edilmemiştir.
Adres: Mithatpaşa Caddesi No:27/2 Kızılay-Ankara  - Google haritası
Gönderenin Mesajı: "Lezbiyen ve gay'lerin takılabileceği gay dostu bir kafe sakin nezih güler yüzlü bir ortam. Kafe çok farklı arkadaşlar en azından gidip görmenizi tavsiye ederim. Teras keyfine diyecek yok. Ayrıca özel odada film izleme şansıda var. Tiyatro, şiir, dinletiler, film gösterileri, terasta veya özel odada film izleme keyfi gibi aktiviteler sağlanmaktadır. (27/06/2009)


Sedir Pub & Bar   (06:00-24:00 arası)
Dikkat: Bu mekan gay mekan değildir. Bir site ziyaretçisi tarafından gay dostu mekan olarak bildirilmiştir ancak bilginin doğruluğu işletme tarafından teyit edilmemiştir.
Adres: Sakarya Caddesi, İnkilap Sokak, No: 9/B Çankaya, Ankara.
Gönderenin Mesajı: "Atatürk Bulvarından Sakarya caddesine girildiğinde soldan 2. sokakta. Oldukça nezih bir yer ve gay dostu. Efemine olmayanlar için bakışmaların yaşanabileceği ve insanlarla kolay diyaloğa girilebilecek bir yer. Sakarya'nın en huzurlu gay dostu mekanı diyebilirim" (17 Şubat 2010)


One Way   (13:00-01:00 arası)
Dikkat: Bu mekan gay mekan değildir. Bir site ziyaretçisi tarafından gay dostu mekan olarak bildirilmiştir Daha sonra işletmecileri tarafından aşağıdaki mesaj iletilmiştir. Mekanın tarzını anlamak için Facebook sayfalarına şöyle bir göz atmak yeterlidir.
Adres: Esat Caddesi, No: 149/C, Küçükesat, Ankara
Web: Facebook.com/pages/ONE-WAY-CAFE
Gönderenin Mesajı: "Eşcinsel mekan değil fakat insanların özgürlüklerini kısıtlamayan, rahatlıkla gelip sohbet edebileceğiniz nezih bir mekan, fiyatları da çok uygun" (16 Eylül 2012)

 

Daha sonra işletmecileri tarafından da şöyle bir mesaj gönderilmiştir.

"İşletmemiz insanların tercihleri ne olursa olsun saygı duyan bir mekandır. Gay, lezbiyen vs. mekanımız insanların arkadaşları ile hoş sohbet edebileceği sessiz, sakin bir mekandır. Lütfen başka arayışlar içerisine girilmesin. Sevgi ve sağlıkla kalın..." (5 Aralık 2012)

 

Ayaz Cafe & Internet  (06:00-24:00 arası)
Dikkat: Bu mekan gay mekan değildir. Bir site ziyaretçisi tarafından gay dostu mekan olarak bildirilmiştir ancak bilginin doğruluğu işletme tarafından teyit edilmemiştir.
Adres: Atatürk Bulvarı, Sıhhiye Ordu Evi Karşısı, Kat 2, Ankara
Gönderenin Mesajı: "Hem internet Cafe, hem de normal cafe. Güler yüzlü, rahat rahat takılabileceğiniz kahvaltı ve diğer tüm kafe hizmetleri olan bir mekan. Pizza, kumpir, tür yiyecek ve ve içecekler mevcut. Sizi rahatsız edenleri de işletme sahibine bildirince hemen uzaklaştırılıyor. " (21 Ağustos 2010) 

Enjoy Bar
 (10:30-24:00)
Dikkat: Bu mekan gay mekan değildir. Bir site ziyaretçisi tarafından gay dostu mekan olarak bildirilmiştir ancak bilginin doğruluğu işletme tarafından teyit edilmemiştir.
Adres: Turan Güneş Bulvarı. 4. Cadde. No: 40 Çankaya-Ankara
Gönderenin Mesajı: "Herkes gelebilir. Çok nezih ve samimi bir ortamı var" (26/06/2009) 

 

Aşağıdaki mekanlar KAOS GL internet sitesiniz 25 Mart 2011 Tarihli yayınından alınmıştır:

http://kaosgl.org/sayfa.php?id=6632
 

Eski & Yeni Cafe
Adres:  İnkilap Sokak  No: 6/A Kızılay

Web: Facebook.com/eskiyeni.bar.ankara

Lady Gaga’dan Ankaralı Namık’a uzanan müzikleriyle Ankara’nın en popüler barlarından biri. Heteroseksüeller, eşcinseller ve transseksüellerin bir arada eğlendiği mekân pek çok konsere ev sahipliği yapıyor. Özellikle bodrum katı LGBT ağırlıklı profiliyle meşhur. Dans etmek ve yeni insanlarla tanışmak için oldukça iyi bir seçim. Zaman zaman adı homofobik ve transfobik olaylar içinde geçse de işletmeciler bunları kişisel olarak çözmekten yana, o yüzden söyleşimizde bu konulara değinilmedi.
Barış Kaygısız: eSkiyEni, insanları cinsel yönelimlerinden dolayı dışlayan bir bar olmadığı gibi, yine aynı nedenle onlara “sınırsızca” kapısını açan bir bar da değil. Homofobik ve transfobik tavırlar eSkiyEni’de iki yıla yaklaşan süre içinde sıklıkla karşılaştığımız bir sorundur. Bu tür tavırlarla uzlaşmıyoruz ve söylemin diline, geldiği yere ve “şiddetine” göre değişen tavırlar sergiliyoruz. “Damsız girilmez” ya da benzeri söylemler eSkiyEni’ye uygun görülmeyen, istenmeyen kişilerin girişine mani olmak içindir ve uygulanmaktadır. Bundan kaynaklı sorunların yaşandığı da bir gerçek. Bu sorunu, bar kapısında özellikle eşcinsel ve trans bireyleri tanıyan bir arkadaşımızın bulunmasını sağlayarak çözmeye çalışıyoruz. Mevcut formülün tüm sorunları çözdüğü iddiasında değiliz; ancak Sakarya’da yol üzerinde bir bar olarak daha gelişmiş bir formül bulamadığımızı itiraf etmek isterim. eSkiyEni’nin gay-friendly (eşcinsel/LGBTT-dostu) olduğunu söyleyemeyiz, söylemek istemeyiz, kendimizi tanımlamaya yönelik böyle bir ifadeyi kullanmamayı tercih ederiz. Çünkü, eSkiyEni kendisini ne olmadığı üzerinden tanımlamayı daha anlamlı bulmaktadır. eSkiyEni’nin eşcinsel-LGBTT-dostu olup olmadığı sorusu sanırım LGBTT bireylerin cevaplaması gerekli bir sorudur.

 

Ek yorumlar:

"Pek eşcinsel dostu bir mekan olduğu söylenemez sanırım artık" (24 Ekim 2014, İçimdeki Ayı)
 

Acme Cafe & Bar
Adres: Konur1 Sokak, No 11/9 Kızılay, Ankara

Web:  Facebook.com/acmecafebar
Oldukça yeni ve özel bir kafe. Dinamitlerden etkilendikleri doğru; fakat homofobik değiller. Güler yüzlü, dostane bir ortamla karşılaşacaksınız Acme’de. Menüsü zengin ve kaliteli, fiyatları uygun. Hint çayını özellikle denemelisiniz.
Emre Özcan: Bir kafede bir kadın ve erkek ne yapabiliyorsa aynısını iki erkek ya da iki kadın da yapabilmeli. Biz insanları seviyoruz. Mekânımızda kimsenin kimseye ayrımcılık yapmasına izin vermeyiz. Kesinlikle gay-friendly olduğumuzu söyleyebilirim. Ben kendim yaklaşık 10 yıl önce oldukça homofobiktim; fakat eşcinsel arkadaşlarım oldukça bunu aştım.

Araftafaray
Tuvaletlerinde “kadın/erkek fark etmez, önce insan” yazan, duvarları dev karıncalarla kaplı bir kafe. Oyuncak yapma atölyesine (amigurumi) katılabilir, saçlarınıza rasta yaptırabilir, reggae müziği eşliğinde biranızı ya da sangrianızı yudumlayabilirsiniz.

Kerem: Mekânımızda kesinlikle bir ayrımcılık yaşanmamaktadır. Hatta derneğinizin üyesi olup olmadıklarını bilmiyorum; ama sürekli gelen gey arkadaş grupları var. Dolayısıyla herhalde Araf’ın gay-friendly olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Mekânda yalnızca homofobik, transfobik tutumlara değil, hiç kimsenin kimseyi taciz etmesine izin verilmez. Geçen sene mekan tıka basa doluyken gelen 3-4 kişilik travesti gruba yerimiz olmadığını söyledik; çünkü yerimiz yoktu ve bunun üzerine ayrımcılıkla suçlandık. Yaygın olarak homofobik olan bir toplumda etraftakilerin her hareketini geylere yönelik taciz olarak algılamaya, her yerde homofobi kanıtları aramaya da gerek yok bence.
Adres: Konur Sokak 11/6 Kızılay


Şaman
Ucuz bira, kaliteli müzik ve alternatif kitlesiyle Ankaralıların sevdiği mekânlardan biri.
Erdem Balcı: Şaman'ın hiç kimsenin cinsel kimliğiyle ilgili bir ön yargısı yoktur. Başkasının özgürlük alanını tehdit etmeyen herkes dostumuzdur. Agresif kimliğiyle bilinen şahısların dışında herkesin Şaman’da yeri vardır. İnsan malzemesinin duruşu nitelikle ilgili ve başta da dediğim gibi Şaman cinsel, ideolojik, sınıfsal olarak hiç kimseye karşı ön yargılı değildir. Şaman, patikasında hayatın müthiş ahengini izlemeye devam ediyor.
Adres: Olgunlar Sokak 18-b Kızılay

 

Ardıç Kitabevi
Bir çayla bir saat oturabileceğiniz, kitaplarla çevrili, sessiz sakin bir kitabevi-kafe.
Erdinç Tezcan Tan: Birçok eşcinsel arkadaş geliyor, oldukça da rahat hareket ediyorlar. Bizim 10 yıllık bir geçmişimiz var, belli bir duruşumuz var, ayrımcılığa kesinlikle izin vermiyoruz. İnsanlar burada öpüşebilir; fakat abartmamak şartıyla, bu eşcinsel çift için de böyle, heteroseksüel çift için de. Bizim çok yakın olduğumuz eşcinsel dostlarımız var. Gay-friendly bir mekan Ardıç.
Adres: Yüksel Caddesi 8/10 Kızılay

 

Nefes
Etnik müzik denince akla gelen ilk adres. Şimdiye kadar ev sahipliğinde bulundukları sayısız konser ve partiyle Ankara’nın gece hayatı için oldukça önemli bir yere sahip. Fazla söze gerek yok.
Seçkin Dirican: İnsanlar burada bir kadın ve erkekten farksız olarak istedikleri gibi vakit geçirebiliyorlar. Nefesin müşteri tipolojisine uymayan, insanları rahatsız edeceğini düşündüğümüz insanları almıyoruz. Kimsenin LGBT’leri istemiyoruz deme gibi bir hakkı yok, hayata dar bir bakış açısı olan insanlar Nefes’te barınamıyorlar. LGBT’ler de bu toplumun bir parçası, varlıklarından rahatsız olma gibi bir hak söz konusu olamaz. Müşterilerimiz biraz daha marjinal diyebileciğimiz insanlar. O yüzden Nefes’in gay-friendly olduğunu söyleyebilirim.
Adres: Yenişehir Postanesi Karşısı Tüpgeçit Ayağı Kızılay

 

Fikrim
“Güzel şarkılara, büyük aşklara, ayrılıklara, yeminlere, güzel günlere duyulan özlemlere, kavgalara, düğünlere tanıklık etti. Ama en çok eğlenildi, kendinden geçildi. Neşet Ertaş sabaha kadar çalıp söylemek, içmek ve kendinden geçmek için geldi Fikrim'e. Fikrim sahnesinde beş saat kaldı, Kürtçe türkülerle halay çekti. Erkan Oğur-İsmail Hakkı Demircioğlu, Metin-Kemal Kahraman Ankara'daki ilk bar konserleri, büyük usta Ali Ekber Çiçek ise son konseri için Fikrim sahnesindeydi.” (http://www.fikrimbar.com)
Güneş İkinci: Mekânımızda bütün insanları aynı şekilde ağırlıyoruz, LGBT bireylere yönelik bir ayrımcılık yapmıyoruz. Bizim için önemli olan müşterimizin cinsel kimliği değil, bir başkasını rahatsız edip etmediğidir. Damsız giriş var; fakat bulunduğumuz sokaktan dolayı müşteriyi seçerek almaya çalışıyoruz, yeri geldiğinde de “damsız girilmez” lafını insanları rahatsız edebilecek kişileri almıyoruz. Mekânımız gay-friendly; geyler gelir, travestiler gelir, başka insanları rahatsız etmediği sürece herkes bizim misafirimizdir. Rahatsızlık derken iki erkeğin öpüşmesini kastetmiyorum, insanların başkalarını taciz etmelerine izin vermiyoruz.
Adres: İnkılap Sokak 15-C Kızılay

 

Telwe
Parti ve konserleriyle İnkılap Sokak’ın bir diğer hareketli mekanı. Eskiyeni’de olduğu gibi bodrum katın LGBT ağırlığı daha fazla.
Murat Çınay: LGBT’lerin kendilerini en rahat hissedebilecekleri barlardan birisi Telwe. Zaten pek çok LGBT arkadaşımız var. Arada LGBT’lerden rahatsız olduğunu söyleyen çürük yumurtalar çıksa da onları kibarca uyarıyoruz, mesela bir kadın “içerde dönme var” diye bağırmıştı. Aşırı sarhoş ya da diğer insanları rahatsız edebilecek tipteki insanları “damsız girilmez” bahanesiyle geri çevirebiliyoruz. Telwe’ye beraber girmek isteyen iki eçcinsel erkeğe böyle bir muamele göstermiyoruz. Telwe için kesinlikle gay-friendly diyebilirim.
Adres: Sakarya Caddesi İnkılap Sokak No: 6/C Kızılay

 

Planet
Ankara’nın kadınlara özel tek barı.
Begüm: Önceden Kızılay’daydı yerimiz, kadın ağırlıklı bir mekândı; feminist, lezbiyen ya da heteroseksüel. Geylere de kapımız açıktı; ama önceliğimiz kadınlardı. Kızılay’daki Planet 2010 Şubat’ta açıldı, 5-6 ay açık kaldı. Daha sonra yaz dönemi maddi sıkıntılar başladı, insanlar kapalı mekânlara gelmek istemiyordu, yeni bir yer olduğu için de tam oturmamıştı işlerimiz. Kirayı çıkaramayacağım diye paniklemiştim, o sırada Tribal’den teklif geldi alt katı işletelim diye. Orada işler gerçekten iyiydi; fakat orası satılıp burası alınınca mecbur buraya taşınmak zorunda kaldık. Pasaj içinde olması insanların gelmesini engelliyor görünürlük sıkıntısı açısından. Planet herkese açık; ama Cuma ve Cumartesi akşam 11.30’dan sonra kadınlara özel. Her gün çalışıyoruz öğlen 1’den gece 1’e 2’ye kadar. Giriş 10 lira, 1 içki dâhil. 3-4 kişi gelenlerden parası olmayanlar olunca onları da alıyoruz, “paran yoksa gelme” demiyoruz kimseye. Yeter ki kadınlar gelsin, evlerine kapanmasınlar. Küçük bir kitle geldiği için birbirleriyle çıkıp ayrıldıklarında, küsme durumlarında çok müşteri kaybediyoruz. Benim çevremdeki lezbiyenler daha politik; ama müşteriler genelde sadece eğlenmeye geliyorlar. Geyler arasında da politik olanlardan çok partner arayan ya da sohbet etmek isteyenler geliyor. Trans arkadaşlara da açık Planet tabi ki, kesinlikle bir ayrım gözetmiyoruz. Eski yerimizde Kaos GL dergileri vardı, feminist ya da LGBT toplantıları yapılırdı. Buradaki yerde henüz onu oturtamadık; ama umuyorum zamanla olacak. Eski yerimizde film gösterimleri de yapıyorduk; ama burada çok mümkün değil mekânla ilgili olarak.
Adres: Tunalı Hilmi Caddesi Seğmenler Çarşısı 1. Kat No: 96 B Kapısı

 

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız

 

 

 

SİNEMALAR

 


Ankara'da Eşcinsellerin Gittiği Sinemalar.Tam anlamıyla gay olmasa da erotik yada pornografik film oynatan sinemaların çoğu gay'ler tarafından sık gidilen yerlerdendir. Gittiğiniz yeri önce bir gözlemleyin, gerisi gelir. Bu tür yerlerde herkesin konu ile alakalı olduğunu varsaymayın. O yüzden herhangi biri ile etkileşim kurmadan önce iyice gözlemlemekte fayda var, aksi taktirde hiç beklenmedik sertlikte bir tepkiye de maruz kalabilirsiniz.

Dikkat:
Aşağıdaki mekanlar gay mekanlar değildir ve bu mekanlarla ilgili bilgilerin çoğu internet üzerinden gelmiş olup doğruluğu kesin değildir. Bu mekanlar işletmelerinin onayı olmadan sadece duyumlar üzerine listelenmiştir. Burada yer alan mekanlar dahilinde herhangi bir ilişkiye izin verilmez, sadece eşcinsellerin cinsel kimliğinden dolayı rahatsız edilmeyecekleri ve başkaları ile tanışabilecekleri yerlerdir. Mekan sahipleri burada yer almak istemezlerse, form sayfamız yolu ile bildirebilirler.

Aşağıdaki mekanlar site ziyaretçileri tarafından bildirilmiştir.


Efes Sineması
Adres: İzmir Caddesi, Kızılay/Ankara
Hem salon olarak hem de ekranı oldukça küçük bir sinema. Pasaj içinde, dışarıdan belirgin bir tabelası yok. O nedenle caddede sağa sola dikkatle bakmanız gerek bulabilmek için.

Ziyaretçi Yorumları:
"Ben Efes sinemasına gittim. Abartılı davranışlar göstermediğiniz sürece hiç kimse karışmıyor. Gayet güzel ve oradaki insanlar iyi. Çalışanlardan memnunum" (08/02/2014)

"ben sizi efes sineması hakkında uyarmak için yazıyorum 2 gün önce gittim. çok pişman oldum. içeriye girdim 7 tl ücret verdim aşağıya indim. mafya kılıklı adam 2 tl aldı. daha sonra o adam fenerle içeriye girdi bir sebeple beni tekme tokat dövdü. "i...neler bi daha buraya gelmeyin" dedi. içerde bi tanede travesti var herkese karışıyor. korkutuyor.  " (30/01/2014)
 

"İstanbulluyum. Tavsiye üzerine 4-5 kere gittim. Harika bir yer. Olgun genç karışık bir mekan. Son derece rahat, kimse ilgilenmiyor.  Özellikle olgun sevenler için a ve p oranı ise dengeli" (02/02/2013)

 

"Geçen gün gittim. Ne kalabalıktı ne de çok sakin. Oldukça rahat bir mekan, öneririm. 7 TL bilet parası ve bir de ışık parası gibi saçma bir şey istiyorlar. Yine de güzel bir yer." (16/03/2012)

"Kızılay İzmir Caddesinde. Caddeden aşağı doğru inince, yol sola dönüyor. Sol tarafta bir pasajın içinde. Pazar günü çok kalabalıktı." (20/10/2008)


Atlas Sineması
Adres : PTT yanı, Dışkapı, Ankara
Faaliyet Saatleri : 10:00 - 21:00
Mesaj tarihi: 11/09/2007

Ziyaretçi Yorumları:
"Atlas sineması 21:00 değil 19:00 a kadar açıktır. Çok gittim. Aşırıya kaçmamak kaydı ile kişisel özgürlüklere bir şey denilmiyor (10/03/2009)

Kerem Sineması
Adres : Gazi Mustafa Kemal Paşa Bulvarı, Maltepe, Kızılay, Ankara
Faaliyet Saatleri : 10:00-21:00
Mesaj tarihi: 11/09/2007

Yorumlar:
"Kızılay'dan Demirtepe istikametine giderken Maltepe camii karşısı. Ben beğendim 23.07.2011 tarihinde gittim bear seven arkadaşlara tavsiye ederim. Salon pis ama oldukça rahat davranabiliyorsun." (23/07/2011)
"Kerem Sinemasına defalarca gittim. Filmler fena değil. Saygısız adamlar pek olmuyor. Tavsiye ederim.." (09/04/2012)


Uzay Sineması
Adres : Talat Paşa Bulvarı, Yeşerti Sokak, Cebeci, Ankara.
Cebeci Doğum Hastanesi'nin ilerisinde Mamak otobüslerinin bazıları önünden geçer. Doğum hastanesinden sonraki durakta inince tam onudur.
Faaliyet Saatleri : 10:00-21:00
Mesaj Tarihi: 29/12/2008

Ziyaretçi yorumları:
"Geniş bir mekan ve oldukça büyük ekran var. Seçici olmakta fayda var ama tanışmak için seçen değil seçilen olmayı tercih edin, yani ilk hamleyi karşınızdaki kişiden bekleyin" (29/12/2008)

Eti Sineması
Adres: Maltepe cami karşısında, üst geçitin altı, Maltepe, Ankara
Faaliyet Saatleri : 12 ile 20 saatleri arası
Mesaj tarihi: 13/02/2009

Ziyaretçi yorumları:
"bu mekan tam bir bear mekanı. çok bear var içerde" (19 Kasım 2013)

"20 nisan 2011 tarihinde gittim...film seçimleri, görüntü ve ses kalitesi çok iyi..." (19 Mayıs 2011)
"Her türden kişiler gelmekte. Daha çok ayılara tavsiye edilebilir. (13/02/2009)
"Eti Sineması'na bugün gittim. Girişte yazan ücretin üzerine 1 TL daha istiyorlar. Koydukları filmler en son sürüm ama ses düzeni kötü. Sinema mekan olarak pis ve müdavimlerin tacizlerine maruz kalabiliyorsunuz. Çoğunlukla olgun ya da yaşlıların olduğunu gözlemledim. Olgun severlere tavsiye edilebilir bir sinema" (23 Aralık 2009)

Başkent Sineması
Adres: Ankara Maltepe çıkısında, deniz müsteşarlığının tam karşısında
Faaliyet Saatleri : 10:30-20:00
Mesaj tarihi: 30/08/2009
Gönderenin Yorumu: "Son derece sakin ve rahat bir sinema. (30/08/2009)

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız

 

 

 

HAMAM & SAUNA & SPOR MERKEZLERİ

 

 

Ankara'da Eşcinsellerin Gittiği Hamam ve Saunalar.


Dikkat: Aşağıdaki mekanlar gay mekanlar değildir ve bu mekanlarla ilgili bilgilerin çoğu internet üzerinden gelmiş olup doğruluğu kesin değildir. Bu mekanlar işletmelerinin onayı olmadan sadece duyumlar üzerine listelenmiştir. Burada yer alan mekanlar dahilinde herhangi bir ilişkiye izin verilmez, sadece eşcinsellerin cinsel kimliğinden dolayı rahatsız edilmeyecekleri ve başkaları ile tanışabilecekleri yerlerdir. Mekan sahipleri burada yer almak istemezlerse, form sayfamız yolu ile bildirebilirler.

Ankara'daki gay'lerin takıldığı hamamlar ve saunalar malum sebeplerden dolayı (yani kapatılma korkusu/baskısı) internette hiçbir şekilde yer almak istememektedirler. Buna rağmen bu kategoride yer almak isteyecek herhangi mekan ile ilgili bilginiz varsa mümkünse mekan sahiplerinin onayını alarak form sayfamız yolu ile bize iletiniz.

Marmara Hamamı
ADRES : Denizciler Caddesi,, Ulus, Ankara.
Denizciler caddesi Talatpaşa Bulvarındaki Resim ve Heykel Müzesinin ya da kısmen Numune Hastanesinin karşısına düşen caddedir. Cadde bitiminde Anafartalar caddesi ile birleşmektedir.
SAATLERİ : 14:00-22:00

Ziyaretçi Yorumları:

"Ankara'daki en düzgün hamam diyebilirim. Çok büyük olmasa da temiz ve güzel bir havuzu var. Personel çok yapışık değil. Özellikle akşamları 18:00-21.00 arası genç ve düzgün gaylerle karşılaşmak mümkün. Diğer alternatiflere göre işletme bezdirilmezse bence Ankara'nın en ideal hamamı. Tavsiye ederim. (07/11/2015)

 

"Süper bir yer. Kesinlikle gay dostu. Müşterileri kötü değil, eğitim seviyesi yüksek. çalışanlar saygılı, temiz bir yer. havuzu güzel. (Mart 28 2015)
 

"Marmara hamamı sahibi ve çalışanları içerde müşterileri devamlı taciz edici girip çıkmalar sözle uyarımlar yapıyorlar. Bir arkadaşı 'bir kere daha hamamıma gelme' diye uyardıklarına tanık oldum. Sanırım Ankara'da en uygun mekan Yeniay hamamı" (22/01/2011)

"Çok sakin. kimse yok. ama olsa da çalışanların karışacağını sanmam. gay dostu göründüler". (5/01/2011)

"Buraya en az on on beş defa gittim. İki arkadaş çok sakin olduğunu söylemiş. Doğrudur çok kalabalık değil en iyisi de bu değil mi ? Daha rahat hareket edilebilir. (18/11/2008)

"Ben de bir kaç kez gittim. Hiç kimse yok. Sessiz, temiz, bakımlı; çalışanları gayet saygılı bir mekan. Anladığım kadar arkadaşını alıp gitmiş bunu yazan (04/11/2008)

Yeni Ay Hamamı
Adres : Ulucanlar semtindeki Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanından Siteler yada Gülveren tarafına giderken 2. ışıklardan hemen önce, sağ tarafta.
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiş ve özetle şu şekilde tarif edilmiştir.
"11:00-20:00 saatleri arasında açıktır. Hamam, sauna, masaj gibi tipik aktiviteler sağlanmaktadır. Özellikle eşcinsel ayılara ve ayı sevenlere tavsiye edilebilir. Genelde orta yaş ve üstü müşterileri var ancak nadiren gençler de takılmaktadır." (02/03/2009)

Diğer Yorumlar:
"Dışarıdan ve girişte iyi gibi görünse de bakımsız bir mekan. Masraf edilip iyileştirilmeli. Yaşlı müşterisi çok fazla. Kabin perdeleri yarı açık sayılır. İşletenler çok kaba olabiliyor. Kesinlikle ciddi bir bakıma ve daha medeni personele ihtiyacı var." (May 15 2015)

Eynebey Hamamı
Adres : Adnan Saygun Caddesi, No 11, Ulus Ankara.
Faaliyet Saatleri : 18:00-23:00
Yorumlar: Ulus'ta Gençlik parkının karşısındaki sergi pazarının yanında. Buraya ara sıra takılıyorum. Temiz bir mekan.Genellikle zengin a/p ler çok takılıyor. Gelenlerin hemen hemen 3te 1'i travesti. Takılan aktifler dürüst ve seviyeli tipler. İşyeri bireysel özgürlüklere bir şey demiyor.

Ziyaretçi Yorumları:
Tamamen ticari kaygıyla işletilen, müşteri memnuniyetine sıfır özen gösteren bir işletme. Asla gay dostu değil. "Yıkan", "hızlıca kese yaptır" "para öde" ve "çabuk git" anlayışıyla çalışıp sürümden kazanmayı hedefliyorlar. Hamamdan keyif alamıyorsunuz. Havuzu pis, suyu sık değişmiyor. Su üzerinde bir yağ ve kir tabakası oluyor. Kendinizi oto yıkmaya girmiş gibi hissediyorsunuz. Kesinlikle önermiyorum. (07/11/2015)

"Eynebey Hamamı'na en son Ocak 2013'te gittiğimde, kabin perdelerinin söküldüğünü ve kabin kısmının girişine gözcü dikildiğini gördüm. Pahalıca olan bu hamama gitmek için bir sebebim kalmadı artık. Bence işletmeci bu mekanda gay'leri pek istemiyor."  (27 Ocak 2013)

"Eynebey hamamında kabinlerin perdeleri de sökülmüş , dolayısıyla dışarıdan görülmeden kabinlerde oturmak olanaksız" (31 Ekim 2011)

"Fiyatları çok uygun. En az 10 tane çalışanı var ve sürekli içeri girip kontrol ediyorlar. Kimsenin kimseye yaklaşması pek mümkün değil. Kişisel özgürlüklere bir şey denmiyor diyen arkadaşlar hangi özgürlükten bahsediyor anlamadım." (19 Ekim 2011)

"Ulusta İtfaiye pazarının üst tarafında. Sauna hamam duş havuz var. Valla ben bir kaç kez gittim ve Ankara'daki tüm hamamlara bin çeker süper bir yer fakat çalışanları biraz yapışkan ama tüm arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim" (30 Ocak 2011)

"Pazar günü 15:00 de gittiğimde çok kalabalıktı. odaların boşalması için 5 dakika bekledim. içerside havuz, sauna, etek tıraşı kısımları. ortaklaşa yıkandığın yerlerin dışında özel olarak yıkanabileceğin duş perdesi ile kapalı alanları da var. Mekanda çocuklu babaların yanı sıra havuza gelmiş ergenler de var. Çalışanlar odaların boşalması için içeride çok kalan müşteriler hadi, yeter artık gibisinden yollamaya çalışıyorlar" (09 Ocak 2011)

"Yorumlarda söylendiği gibi hamam belli bir gay mekanı değil. Eynebey hamamı müşterisine dost bir işletme gibi görünüyor ama personeli biraz yapışkan. Giriş, masaj ve keselenme fiyatları uygun. 16. yy başına (1500'ler) tarihlenen yapının antresinde muhtemelen Ulus'un Hacıbayram mevkiinde bulunan Roma Hamamı'ndan devşirilmiş dört adet sütun var. Turistik bir mekan olmakla beraber halka da ucuz ve profesyonel hizmet veren bir yer. Soyunmalık kapılarına yerleştirdikleri buz camların arasına içerisini görünür kılacak şekilde şeffaf cam da koymuşlar. Soyunmalık katında müdür odası da bulunuyor ve hamam sahibini laptopuyla internette gezinirken görebiliyorsunuz. (Tabii geylere toleranslı mı onu bilemem:)" (03 Şubat 2010)


Taksim Hamamı
Adres : Yıldırım Beyazıt Meydanı, No:3 Altındağ Merkez, Altındağ, Ankara
Faaliyet Saatleri : 10:00-22:00
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiş ve özetle şu şekilde tarif edilmiştir.
Yorum: "Gitmenizi tavsiye ederim genelde olgun gay'ler takılmaktadır. Dışkapı köprüsünün yanı hastaneye giden yol üzeri"  (12 Kasım 2009)

 

Efes Hamamı
Adres : Denizciler Caddesi, Ulus, Ankara
Faaliyet Saatleri : 08:00-22:00
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiş ve özetle şu şekilde tarif edilmiştir.
Yorum: "Gay mekan değil ama çalışanları gay dostu olan, genelde sakin bir hamam.  İş çıkışı saatlerinde ve hafta sonu daha kalabalık oluyor. Yeğenbey vergi dairesinin karşı  tarafında, Efes otelinin altında yer almaktadır"  (18 Mayıs 2013)

Merkez Hamamı
Bir zamanlar Ankara'nın en popüler eşcinsel hamamlarından olan ve 3 yıl öncesine kadar sitelerimizde de yer alan, Şengül hamamı olarak ta bilinen Ankara Samanpazarı'ndaki bu hamam bir site ziyaretçisi tarafından Mart 2009 da tekrar tavsiye edilmiştir. Ancak hamamı o zaman devralan yeni sahipleri eşcinselleri müşteri olarak kesinlikle istemediğini belirten aşağılayıcı mesajlar yollamışlardı. O nedenle bu hamam kesinlikle tavsiye edilmemektedir ve burada sadece bilgi vermek amacı ile bahsi geçmektedir. Zaten bize bilgiyi yollayan kişi de eskisi kadar rahat bir yer olmadığını not olarak belirtmektedir. (04/03/2009)

Spor Merkezleri.

Ankyra Spor Merkezi
Adres: Ceyhun Atıf Kansu Caddesi. Balgat, Ankara.
Konya Yolu üzerinde, Taner Kışlalı Spor Salonu yakınlarındadır. "Gayet temiz ve kaliteli bir mekan. Müşterileri arasında azımsanmayacak sayıda eşcinsel olmakla birlikte sadece spor yapmak ve tanışmak için uygun bir ortam" mesajı ile bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir. Bu bilgi mekan sahiplerinde onaylanmamış olup doğruluğu kesin değildir. (29 Kasım 2010)

Bu mekanla ilgili yorumlar:
"Spor yapmak için iyi bir yer. Çalışanlar oldukça ilgili ve güler yüzlü.Saunası ve buhar banyosu da güzel. Gay'lerin "spor" yapmalarına uygun.Tanıdık simalar gördüğüm ve bir iki gay tanıdığımın gittiği bir mekan ancak dikkatli olmakta fayda var. Üyelik yıllık olmakla birlikte biraz pahalı ama verilen ücrete değer. Spor seven gay'ler için tavsiye edebilirim. Konya yolu üzeri, Yapı sitesi altında" (06 Aralık 2010)

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız
 

 

GEZİNTİ YERLERİ


 

Ankara'da Eşcinsel Gezinti Yerleri:


Eşcinsel gezinti alanları yani "çark" yerleri eşcinsellerin özellikle dikkatli olması gereken yerlerdir. Buraları keşfeden kötü niyetli kişiler eşcinsellerin cinsel zaaflarından yararlanarak onlara her türlü zararı verebilirler.
 

Gençlik Parkı
Özellikle Ulus'a yakın giriş kapısının girişe yakın sağ tarafına doğru havuz kenarı ve civarı. Burada toplu alarak dolaşan gençlere pek bulaşmamakta fayda var. Zaman zaman gasp ve saldırı olaylarına rastlandığı duyumu alınmaktadır.

Güven Park
Park Ulus-Kızılay arasındadır. Geç saatlerde zaman zaman tehlikeli tipler takılıyor.

Seymenler Parkı
Seymenler Parkı Ankara'da Çankaya'nın üst tarafında yer alan bir parktır. Çok belirgin bir aktivite olmamakla birlikte akşam saatlerinde tavsiye edilebilir.

Karum Alışveriş merkezi, Ankara
Kavaklıdere semtinde, Sheraton oteli civarında yer almaktadır. Genç eşcinsellerin uğrak yerlerindendir.

Kızılay Parkı, Ankara
Ankara Kızılay'daki parkta akşam saatlerinde zaman zaman eşcinsellere rastlansa da çok canlı bir ortam yoktur.

Atatürk Bulvarı, Kızılay
Ankara, Kızılay semtinin en popüler alışveriş ve gezinti bölgelerinden olan ana caddesinde de zaman zaman eşcinsel arkadaşlara rastlanılabilir. Geceleri travestilerin "çarka" çıktığı caddelerdendir.

Yüksel Caddesi, Kızılay
Ankara`da eylemlerin ve basın açıklamalarının ortak noktası olan Yüksel Caddesi de gündüzleri zaman zaman eşcinsellerin ve akşamları da travesti ve transseksüellerin görülebileceği caddelerdendir.

Hacettepe Acil Servis'in altındaki park.
Burası bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiş olup verilen bilgilerin doruluğu kesin değildir. Hacettepe Hastanesi Adnan Saygun caddesi, Sıhhiye köprüsü civarındadır.
"Hacettepe hastanesi büyük acil girişinin altında tren yolu paraleli. Aktif pasif her iki kesimde takılıyor bazen tehlikeli tipler de geliyor dikkatli olun. Bear (Ayı) ağırlıklı gezinti yeridir" (03/12/2008)

Opera Köprüsü Civarı
Burası bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir.
"Opera köprüsünün altı ve yanındaki gezinti yeri. Gay dostlarımız için güzel ve nezih bir çay bahçesi ve oturma amaçlı güzel bir yer. Adliye sarayının tam dibinde ve opera köprüsünün altı ve yan tarafındaki parklar da arkadaş edinmek için ideal." (30 Haziran 2011)

Kurtuluş Parkı
Burası bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir.
"Kurtuluş Kavşağından Kolej yönüne giderken sağ tarafta kalan parkın yol kenarındaki bankları özellikle gece saatlerinde saat 23.00 ve sonrası tanışmak amaçlı gaylerin çok tercih ettikleri bir alan. Yol kenarında park etmiş araçlardaki insanlarla seçici olmak koşuluyla tanışılabilir." (07/11/2015)

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız

 

 

LEZBİYEN MEKANLARAnkara'da Lezbiyen Mekan, Grup, Dernek ve İnternet Kaynakları


Aşağıdaki mekanla ilgili bilgi bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiş olup, bilginin doğruluğu ve sahiplerinin tavrı henüz net olarak bilinmemektedir.Sixtiees Club 12:00-04:00)
Adres: Tunalı Hilmi Cad. No:96 Seğmenler Pasajı Kat:1 Ankara
Ayda bir kadın partileri düzenleyecek olan, hafta içi 12:00'dan itibaren cafe-pub olarak hizmet veren,yakında canlı müzik ve Karaoke geceleriyle hafta içinizi canlandıracak bir yer. Dancing, Show, Dj Performanslar ve Özel Kadın Kadına geceler. Çarşamba Cuma ve Cumartesi geceleri sabah 04:00'e kadar değişik konseptlerde partiler mevcuttur. Mükemmel bir yer. Kadın kadına Partilerini kaçırmamak gerekiyor. (04/10/2010)Yahoo Türkiye Lezbiyen Grubu
Bu gruba üye olarak Ankara'da yaşayan yada ziyaret eden yabancı lezbiyenlerle tanışabilir, Ankara ile ilgili bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz. Grubun yazışma dili İngilizcedir.

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız


 

TRAVESTİ & TRANSSEKSÜELAnkaralı Trans Mekan, Grup, Dernek ve İnternet Kaynakları


Dikkat: Aşağıdaki mekanla ilgili bilgi internet üzerinden gelmiş olup doğruluğu kesin değildir. Mekan sahibi burada yer almak istemezse, form sayfamız yolu ile bildirebilir. Bu bölümdeki mekanları çoğu eski tarihlerde eklendiği için geçerli olmayabilir.

 

Travesti & Transseksüel Barlar ve Kulüpler


 

T-Cafe 18:00-22:00
Adres:
 Fevzi Çakmak 1. Sokak  No: 19. Daire: 13 (en üst kat) Kızılay, Ankara
Web:
https://www.facebook.com/tkafe
2014 Temmuz ayının sonlarına doğru Trans Danışma Merkezi derneği tarafından açılan mekanın amacı Ankara'da yaşayan trans ve LGBT aktivistlerin rahatça bir araya gelebileceği; hem konuşup hem eğlenebilecekleri bir ortamı sağlamak. Aynı zamanda çalışanlarının da trans olması dolayısı ile mekan seks işçiliği yapmayı tercih etmeyen trans arkadaşlarımıza da iş imkanı sağlamaktadır.  Tüm LGBT bireylere kapısı açık olan mekanı sırf bu yüzden gidip desteklememiz gerekiyor. T-Cafe hafta içi saat 18:00 ile 22:00 arası, Cumartesi ve Pazar günleri ise sabah 10:00 ile 22:00 arasında hizmet verecek. Ankaray ile Demirtepe durağında inerek Kızılay yönüne yürüyünüz, Demirtepe Köprüsü'nü geçince ilk sokak. Otobüs ile de Kızılay'da inip Demirtepe yönüne yürüdüğünüzde dördüncü sokak. Daha detaylı tanıtım ve mekanın resimleri için KAOS GL'nin açılış haberine göz atınız:  http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=17142


Grafiti Club (23:00-05:00)
Adres: Reşat Nuri Sokak, Hoşdere Caddesi (Boncuk bar'ın arka sokağı)
Bu mekan bir site ziyaretçisi tarafından şu şekilde bildirilmiştir.  "Travesti ve transseksüel ağırlıklı gece kulübü. Dans, parti eğlence gibi aktiviteleri var. 23:00-05:00 saatleri arası çok güzel oluyor. Park sorunu yoktur.  (13/06/2009)

Boncuk (Sunlight) Bar (23:00-05:00)
Adres: Atakule karşısı, Çankaya, Ankara.
Meşhur MADO pastanesinin yanında, Köşk taksinin arkasında yer almaktadır. Travesti ve Transseksüel Ağırlıklı mekandır. İşletmecilerinin tarifi ile: "Mekanımız travesti eğlence kulübüdür. Giriş ücretsiz, fiyatlar uygun, canlı müzik piyanist şantör ve birbirinden değerli sanatçılarımızın sahne aldığı ve hizmette sınır tanımayan hoşgörülü ve deneyimli personelimizle sizleri bekliyor doyumsuz eğlenceye davet ediyoruz." (07 Ocak 2010)

Snob Club (21:00-04:00)
Adres: Uğur Mumcu Caddesi No:98 (GOP), Çankaya/Ankara
Mekanla İlgili Yorumlar:
"Selam bu bar artık travesti ve gay bar değil. Lütfen konuyu kaldırırsanız sevinirim. Yani tamamen silerseniz memnun olurum. İşletme sahibi" (27/05/2009)
 

Travesti & Transseksüel Dayanışma DernekleriT-Der (Trand Danışma Merkezi)

T-Der / Trans Danışma Merkezi Derneği
Fevzi Çakmak – 1 Sokak, No: 19 Daire: 13 Kızılay, Çankaya / Ankara

Trans bireylerin trans geçiş sürecinde yaşadıkları ayrımcılık durumları ile ilgili veri oluşturmayı ve bu süreçteki ayrımcılık biçimlerinin ortadan kalkmasına yönelik çalışmayı amaçlar.  Oluşumun merkezi Kızılay, Ankara'dadır. Desteklemek için aynı adreste  derneğin T-Cafe adı Temmuz 2014 sonunda açtığı tüm LGBT bireylere hizmet veren kafeyi de ziyaret edebilirsiniz.  Ayrıntılı bilgi ve iletişim bilgileri için web sitesini ziyaret ediniz:
https://www.facebook.com/Transdanisma
http://t-der.org/

 

Pembe Hayat

Ankara merkezli özelikle travesti ve transseksüellere yapılan baskılarla mücadele etmeyi amaçlayan oluşum. Web sitelerinde oluşumla ilgili kısaca şu bilgiler yer almaktadır: Derneğin adı "Pembe Hayat lezbiyen, gey, biseksüel, travesti, transseksüel Dayanışma Derneği"dir. Kısa adı “Pembe Hayat LGBTT Derneği'dir. Derneğin Merkezi Ankara'dadır. Pembe Hayat Lezbiyen, gey, biseksüel, travesti, transseksüel Dayanışma Derneği’nin amacı, lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transseksüellerin, eşcinsel varoluşlarını gerçekleştirme ve kendilerini yetiştirerek toplumsal barış, huzur ve refahın gelişmesine bireysel, toplumsal, kültürel hayat ve davranışlarıyla katkıda bulunabilmelerine destek olmaktır. Ayrıntılı bilgi için web sitesini ziyaret ediniz:

Web: http://www.pembehayat.org/ & Facebook.com/Pages/Pembe Hayat

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız


 

GAY DOSTU İŞLETMELERAnkara'daki
Gay Dostu İşletmeler ve Şirketler


Bu kategoride eşcinsellere yönelik hizmet veren ticari kuruluşlara yada pazarlanan ürününün içeriğine bakmadan eşcinsel dostu şirketlere ait bilgilere ücretsiz olarak yer verilecektir. Özellikle Ankara'da eşcinsellere, travesti ve transseksüellere yönelik hizmet veren spor salonları, güzellik merkezleri, mağazalar, sağlık ürünleri veya erotik ürünler satan kuruluşlar burada yer almak isterlerse bize form sayfası ile ulaşabilirler.

 

Mek'an Sahne

Adres: Adres : Konur 2 Sokak, 73 numara / Kızılay 
Web:  Facebook.com/pages/Mekan  & Twitter.com/mekansahne

24 Kasım 2014 tarihinde Pembe Hayat derneğinin düzenlediği "Dilek İnce Giysi Bankası Açılışı & Nefret Suçlarıyla Mücadele Onur Ödülü Töreni"'ne de ev sahipliği yapan tiyatro grubu.

Memesi Dergisinde yer alan tanıtımları şu şekildedir:

Ankara merkezli Domus Sanat Çiftliği’nden ayrılan isimlerin kurduğu Mek’an Sahne, ağırlıklı olarak “anlatı” metinleri çalışan bir topluluk. Ekip, kendini tarihin dışladığı ‘öteki’ seslere ses arayan bir oluşum olarak tanımlıyor. Seyirciyle oyuncunun karşılaşmasını kolaylaştıran bir form olduğu için de anlatıya özel bir dikkat gösteriyorlar.  (Devamını Oku)


Kuaför Sekçuk Günal
Adres : Konur Sokak  No: 13/3 Kızılay, Çankaya, Ankara
Web Adresi : https://www.facebook.com/selcukgunalkuafor

Bu işletme KAOS GL de yayınlanan bir haber üzerine web sitemizde listelenmiştir:

"Selçuk Günal Kuaför, üniseks bir kuaför, dahası LGBTİ dostu. “Kim olursa olsun buraya rahatlıkla gelebilir," diyor Selçuk. LGBTİ’lerin kendileri olabileceği bir yer burası: “Gelip mutfakta muhabbet edebilirler; salon ferah, rahat rahat oturabilirler. Burada kesinlikle ‘a bu eşcinsel, a bu trans’ olmaz. İki yıldır buraya ağırlıklı olarak eşcinseller geliyor. Selçuk, “her kuaförün kolay kolay yapamayacağı şeyler”de oldukça iddialı: “Rahatlıkla saça gökkuşağı yapabilirim. Onun dışında saç bakımı ve cilt bakımı konusunda da iyiyim.”

Haberin tamamı için: http://kaosgl.org/sayfa.php?id=17660
 

Semka & Filka

Adres : Mithatpaşa Caddesi  8/3 Kızılay, Ankara - Türkiye
Web Adresi : Facebook.com/ankaraerkekagda
Aktiviteler :Manikür, pedikür, ağda, cilt bakımı ve kaş düzeltme.
Müşteri Profili : Gay Ağırlıklı
Faaliyet Saatleri : 09.00-20.00
Yorumlar : Ankara'da gay müşterilerimize hizmet veren tek ağda bakım salonu
Mesaj Tarihi: 16 Eylül 2011

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız
 

 

İNTERNET KAYNAKLARI


 


Ankaralı Eşcinsellere Yönelik Internet Kaynakları


Bu kategoride Ankara'lı eşcinsellere, travesti ve transseksüellere yönelik içeriği bulunan web sitelerine, internet gruplarına ve eşcinselleri ilgilendiren haberlere ait linklere yer verilecektir.
 

Ankara Ayıları (Bears of Ankara)

Ankara ve civarında yaşayan ayı / bear arkadaşları bir araya getirmeyi amaçlayan ve zaman zaman değişik etkinlik ve organizasyonlar yapan, ağırlıklı olarak internet üzerinde faal olana eşcinsel arkadaşlık gurubu. Facebook sayfalarından iletişime geçebilir ve etkinliklerini takip edebilirsiniz:

Web:  Facebook.com/bearsofankara
 

Turkish Gays Yahoo Grubu
Özellikle yabancı eşcinseller arasında Türkiye çapında bilgi alışverişi yaplmayı amaçlayan ve 7 bin civarı üyesi olan gruba üye olarak Ankara'da yaşayan yada ziyaret eden yabancı eşcinsellerle tanışabilirsiniz.

Web:  Gruba katılmak için buraya tıklayınız Grubun yazışma dili İngilizce'dir.

 

LGBT Turkey Facebook Grubu

Ankara dahil bütün Türkiye'deki eşcinsel etkinlikleri takip edebilir, arkadaş edinebilir ve kendiniz de paylaşımlarınızda sayfaya katkıda bulunabilirsiniz.Ankara'da Geçen Eşcinsel İçerikli Haberlerden Seçmeler:


Homofobik toplumun sonuçlarından biri - Söylentisi bile cinayet işletti !
ANKARA’da hileli kumar kağıtlarıyla 50 bin dolarını aldıkları Haydar S. hakkında “eşcinsel” dedikodusunu yayan iki arkadaş, canından oldu.  Taşeronluk yapan Haydar S. (43) kendisini hileli kumar kağıtlarıyla daldıran ayrıca çevresine “Haydar eşcinseldir” dedikodusunu yayan müteahhit Hüseyin Ç. ile kulüp işleten Mehmet E.’yi öldürmek için inanılmaz bir plan yaptı. Dedikodulara içerlenen Haydar S. Özel bir hastaneye giderek, “Anal muayene” raporu aldı. Raporda bütün değerleri normal çıkan S. arkadaşlarına giderek “Ben raporu aldım. Eşcinsel değilim. Siz de bu raporu alıp bütün çevrenizdekilere biz ‘biz yanlış yaptık’ diyeceksiniz” dedi.  (Hürriyet Mart 2012)


Ankara'da Eşcinsel Öğrenci Kavgası
Açık hava partisinde samimi şekilde dans eden iki erkek öğrencinin saldırıya uğraması, Bilkent Üniversitesi’ni karıştırdı. 16 Nisan’da Radyo Bilkent’in Güzel Sanatlar Fakültesi önünde verdiği “Kırmızı Alarm” partisinde meydana geldi.  (Ankaratimes.Net- Nisan 2010)

Ankara'da Eşcinsel Gaspçısı Yakalandı
Başkentte eşcinsel içerikli internet sitelerinde tanıştığı kişilerle buluştuktan sonra cep telefonlarını bıçak tehdidiyle gasp eden şahıs tutuklandı.Zanlının eşcinsel içerikli internet siteleri aracılığıyla tanıştığı kişilerle ilişkiye girmek için buluştuğu ve bıçak tehdidiyle cep telefonlarını gasp ettiği öne sürüldü. (Ankara Son Haber- Kasım 2009)

AKP'li Ankara Belediye Başkanı Eşcinsel Evlilikleri "Rezalet" Olarak Niteledi
Gökçek, “Avrupa’ya bakıyoruz, sağa sola bakıyoruz adam homoseksüel ve iki erkek birbiriyle evleniyor. Dünyanın böyle rezalete ‘evet’ dediği dönemde, bırakın insanlar inandığını yaşasın” diye konuştu. (Milliyet - Kasım 2008)

Ankara'da Eşcinseller Yürüdü
Yüksel Caddesi’nde toplanan Kaos Gey-Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği (Kaos GL) üyesi bir grup, Homofobi Karşıtı Buluşma Haftası” nedeniyle TBMM önünde bir basın açıklaması yaptı. (Mayıs 2008- Show Haber)

Ankara'da İranlı Eşcinsellerin İdamı Protesto Edildi
Başkent Ankara'da, Kaos Gay ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği'nden 15 kişilik bir grup, eşcinsel olan Mahmoud Asgari ve Ayaz Marhoni'nin İran'da idam edilmesini düzenledikleri bir eylemle protesto etti. Grup sözcüsü, "Eşcinsel düşmanlığı, İran'ın resmi hukukunda işkence ve idamlarla kendini gösterirken, Türkiye'de travesti ve transseksüellere karşı girişilen temizleme hareketlerinde, onur cinayetlerinde kendini gösteriyor. Yaşam hakkı, sıra biz eşcinsellere gelince çiğneniyor, cinayeti işleyenler kahramanlaştırılıyor". dedi (Temmuz 2006)

Ankara Eryaman'da Travesti ve Transseksüellere Yapılan Saldırılar Belgesel Film Oldu
Nisan ayının ilk haftasında Ankara Eryaman'da silahlı saldırıya uğrayan 30 travesti ve transseksüelin kentten sürülmesi bir belgesel filme konu oldu.  (Radikal Haziran 2006)
 
KAOS GL'nin Ankara Valiliğinin Kapatma Kararına Direnişi
Kaos GL Genel Başkan Yardımcısı Umut Güner ise, "Gay, lezbiyen kimliğimizi gizlemek yanlış. Devletle kandırmaca oynamak istemiyoruz" şeklinde konuştu. Takipsizlik kararı çıkmasını beklediklerini söyleyen Güner, kapatma kararı çıkarsa, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gideceklerini belirtti. (Milliyet - Ekim 2005)

Savcılık KAOS'un Kapatılmamasına Karşı Karar Verdi
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, KAOS Gay ve Lezbiyen Kültürel Araştırma ve Dayanışma Derneği’nin adında ve tüzüğünde ahlaka aykırı bir durum bulunmadığı gerekçesiyle, derneğe kapatma davası açılmasına yer olmadığına karar verdi. (NTV MS-NBC - Ekim 2005)

Ankara-Gey-Lezbiyen İşçiler Buluşması Sonuç Bildirgesi Yayınlandı
Gey-Lezbiyen İşçi Ağı olarak organize edilen, Gey-Lezbiyen İşçiler Buluşması'nı, "Çalışma Hayatında ve Sendikalarda Cinsel Yönelim Ayrımcılığına Hayır!" üst başlığıyla, 29-31 Ekim 2004 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirildi. Buluşmaya, Ankaralı eşcinsellerin yanı sıra Batman, Gaziantep, Mersin, Sivas, Bodrum, İzmir, Denizli gibi çeşitli illerden 50 kişi katıldı. (Sendika.Org Kasım 2004)

Ankara'da Gay Diplomat
Kendi ülkesinde bir erkekle evli olan Ankara'da görevli yabancı gay diplomat; Türk kapıcısı ile temizlikçisinin kendilerine çok normal davrandığını belirterek "Bizi yadırgamıyorlar" dedi. (Milliyet - Nisan 2003)

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız

 

 

EŞCİNSEL HAKLARI VE DERNEKLER


 

Ankara'da Eşcinsel Dernekler ve Eşcinsel Haklarını Savunan Oluşumlar:


Ankaralı eşcinsel gruplar son yıllarda oldukça cesaret verici etkinlikler gerçekleştirmişlerdir. Bu gruplar sadece eşcinselleri doğrudan etkileyen konular dışında, diğer azınlıkları, ezilen diğer kesimleri ve toplumun genelini ilgilendiren eylemlere katılarak eşcinselliğin sadece cinsellik eksenli olmadığını kanıtlamış aynı zamanda bu tavırları ile toplumun genel kesimlerinde de olumlu izlenimler bırakarak insanların eşcinselliğe bakışında bir tür yeni dönem başlatmış sayılabilirler. Bu "ortak" eylemlerin devamını diliyoruz.

Kaos GL

Adres: Adres Gazi Mustafa Kemal Bulvarı 29/12 06440 Kızılay - ANKARA
Türkiye'de Eşcinsel içerikli ilk periyodik yayın yapan dergiyi yayınlayan Kaos GL Kaos Gey Ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar Ve Dayanışma Derneği adı ile resmen dernekleşen ilk eşcinsel örgüt unvanını da elinde bulundurmaktadır. Dernek tüzüğünün 1. maddesi aynen şu şekildedir: Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği’nin (Kaos GL) amacı, kadın eşcinseller ile erkek eşcinsellerin özgürlükçü değerleri benimsemelerine, eşcinsel varoluşlarını gerçekleştirme ve kendilerini yetiştirerek toplumsal barış, huzur ve refahın gelişmesine bireysel, toplumsal, kültürel hayat ve davranışlarıyla katkıda bulunabilmelerine destek olmaktır. Dernek, kadın eşcinseller ile erkek eşcinsellerin özgürlük, adalet ve barışı temel değerler olarak kabul etmesine; dil, ırk, renk, cinsiyet, cinsel yönelim, felsefi inanç, din, mezhep, bölge ayrımı yapmaksızın insan haklarını bütün insanların hakkı olarak görmesine; hayatın her alanında cinsel yönelim ayrımcılığına karşı mücadele edebilmesi yönünde yardımcı olacak kültür, eğitim, sanat, spor faaliyetlerini ve buna benzer diğer faaliyetleri bilfiil yürütür veya bu çerçevede yürütenlere madden ve manen destek sağlamaya çalışır.
Ayrıntılı bilgi için web sitesini ziyaret ediniz: http://www.kaosgl.com

T-Der (Trans Danışma Merkezi)
Fevzi Çakmak – 1 Sokak, No: 19 Daire: 13 Kızılay, Çankaya / Ankara

Trans bireylerin trans geçiş sürecinde yaşadıkları ayrımcılık durumları ile ilgili veri oluşturmayı ve bu süreçteki ayrımcılık biçimlerinin ortadan kalkmasına yönelik çalışmayı amaçlar.  Oluşumun merkezi Kızılay, Ankara'dadır. Desteklemek için aynı adreste  derneğin T-Cafe adı Temmuz 2014 sonunda açtığı tüm LGBT bireylere hizmet veren kafeyi de ziyaret edebilirsiniz.  Ayrıntılı bilgi ve iletişim bilgileri için web sitesini ziyaret ediniz:
Web: Facebook.com/Transdanisma


Kırmızı Şemsiye
Adres:Konur 2 Sokak 44/8, Ankara, Türkiye

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, Türkiye’deki savunmasız ve dezavantajlı toplumsal gruplar içerisinde yer alan seks çalışanlarının cinsel sağlık ve insan hakları noktasındaki sorunlarını gündeme taşımak, bu sorunlara karşı çözüm önerileri geliştirmek ve yetkililer nezdinde toplumsal cinsiyet eşitliği, adalete erişim, sosyal politikaların geliştirilmesi, kamu sağlığı, ayrımcılık ve nefret suçları ile mücadele ve benzeri diğer konularda savunuculuk çalışmaları yapmak niyetiyle projeler geliştirmek amacını taşır.
Web: Facebook.com/KirmiziSemsiye...

 

Hacettepe Homofobi ve Transfobi Karşıtı Oluşum

Son yıllarda Türkiye'deki gay ve lezbiyen üniversite öğrencileri de üniversiteleri bünyesinde faaliyet gösteren pek çok LGBTİ dayanışma platformları oluşturmuştur. Bunlardan en eskilerinden biri de Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu Homofobi ve Transfobi Karşıtı Oluşum'dur.

Facebook.com/groups/hacettepe.htko/

 

Üniversitedeki dernek ve öğrenci grupları dahil Türkiye'de faaliyet gösteren tüm LGBT dayanışma örgütlerinin Listesi İçin Buraya Tıklayınız

STGM
Eşcinsel oluşumları da destekleyen AB destekli Sivil Toplum Geliştirme Merkezi, Türkiye'de sivil toplum hareketini geliştirme amacı ile kurulmuştur. Sitelerinde kendilerini kısaca şu şekilde tanıtmaktadırlar:
"Derneğin vizyonu 'Güçlü ve Demokratik bir Sivil Toplum'dur. Güçlü ve demokratik bir sivil toplum ulaşılmasını hedefleyen STGM'nin misyonu
•sivil toplum içinde katılımcılığın ve demokrasinin gelişimi,
•örgütlülüğün ve özerkliğin güçlendirilmesi,
•sivil toplumun karar alma süreçlerinde söz sahibi olması
Sivil Toplum Geliştirme Merkezi tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi Projesi’nin 20 aylık toplam bütçesi 2 milyon 200 bin Avro’dur
Adres: 708.sok. (eski 89.sok.) 14/9 06550 Yıldız Çankaya/ANKARA Tel : (312) 442 42 62 (pbx)
Web Sitesi: http://www.stgm.org.tr/

İHD Ankara Şubesi
Adres: SSK İş hanı Kat 8 A/2 Blok No: 501 Kızılay, Çankaya, Ankara. Telefon: 03124330077
Türkiye'deki en bilinen insan hakları örgütü olan İHD (İnsan Hakları Derneği) eşcinsel haklarını koruma konusunda da kısmı yardımda bulunmakta, en azından eşcinsellere karşı devlet görevlileri tarafından yapılan yasa dışı eylemleri elinden geldiğince kamuoyu ile paylaşmaktadır. Ekonomik durumu kendini savunmaya yada avukat tutmaya müsait olmayan eşcinsellerin, özellikle kamu görevlileri tarafından tacize uğradığında yada haklarının korunmadığı durumlarda yakınlarında bulunan İHD şubelerine başvurmalarında fayda olabilir.
Web Sitesi: www.ihd.org.tr
 

Türkiye'de Faaliyet Gösteren tüm LGBT Dayanışma Örgütlerinin Listesi İçin Buraya Tıklayınız

 

Türkiye'de Eşcinsel Hakları İle İlgili Genel Bilgiler İçin Buraya Tıklayınız

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız

 

 

YORUM VE İZLENİMLER


 

Ankara'da Eşcinsel Yaşam


Bu bölümde Ankara'da yaşayan LGBT arkadaşların yaşadıkları sorunları, Ankara'daki eşcinsel hayatla ilgili genel değerlendirmeleri içeren yorumlara yer vereceğiz.


Ankara, belki de başkent olmasının da etkisi ile gay yaşantısının İstanbul'a oranla daha resmi ve gizli yaşandığı bir şehirdir. Gerçi son zamanlarda Ankaralı eşcinsel gruplar gerçekten cesaret verici eylemlerde bulunuyor olsa da, yine de sıradan insanların çoğunluğu bu açıdan daha üstü örtülü bir şekilde cinsel yaşamlarını devam ettirmektedirler.

Ziyaretçi Yorumları:

"Yaklaşık 5 yıldır Ankara'dayım. Ben Ankara'nın gay hayatı için cidden kendini aşabilmiş bir şehir olduğunu düşünüyorum. İstediğiniz gibi takılabiliyorsunuz. Her yerde olmasa bile bazı yerlerde gay olduğunuz anlaşıldığında kimse aldırış etmiyor ve insanlar daha normal karşılıyor. Ayrıca insanın neler yaşadığıyla alakalı şehirle kurduğu ilişki. Türkiye'nin birçok kentine kıyasla Ankara çok iyi durumda bu konuda." (Şubat 2008)

"Ankara eşcinseller için çekilmez bir yer. Akşam hava kararınca biraz değişiyor olsa da, belli yerlerden sonra başka gezecek yer yok. Gay yaşam açısında sıkıcı bir yer Ankara. Eşcinsellerin çoğu sanalcılar. Kendini aşmış ve cinsel kimliğini gizlemeden rahat hareket edebilen çok az eşcinsel var Ankara'da." (Eylül 2008)

Rehberimize Katkına Bulunun
Ankara'da yaşıyor yada daha önce bulundu iseniz eşcinsel yaşamla ilgili genel yorumlarınızı bize form sayfası ile iletin, burada yayınlayalım.
Yorumlarınız göndermek için buraya tıklayınız
 

 

YEREL HABER, ETKİNLİK VE DUYURULAR

Bu şehirle ilgili haber ve etkinliklere yer vereceğimiz bu bölümde siz de yorumlarınızı Facebook, Twitter, Google+ hesaplarınız üzerinden yada anonim olarak paylaşabilirsiniz. Sayfalarımızda pornografi, küfür, hakaret içeren yorumlar yasaktır.
 

SOSYAL MEDYA

Facebook sayfamızı beğenerek güncel haber ve etkinlikleri takip edebilir, yorumlarınızı iletebilirsiniz. Mekan sahipleri de etkinliklerini üyelerimize duyurabilirler. Sayfamızda pornografi, küfür, hakaret içeren yorumlar yasaktır. 

Bu web sayfasını arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

ANA SAYFAYA GİT